Koncert jubileuszowy-„Mięsopusty w głogowskiej karczmie”

 Jubileuszowy koncert z okazji 10- lecia Tańca Ludowego Głogowianie odbył się 9 listopada 2019 roku na sali widowiskowo- sportowej w Raszkowie. W głogowskiej karczmie oprócz tancerzy i aktorów z zespołu Głogowianie pojawili się : Swojacy, kapela Kocina i kapela Tursko.

 Zaproszeni goście mogli oglądać Zespół w trzech odsłonach. Na początku na scenie pojawili się charakterystyczni przebierańcy chodzący po wsiach w okresie zapustów: Baba z Dziadem, Żandarm, Kominiarz i Koza. Obrazek sceniczny dopełniony został wielkopolskimi tańcami: wiwatem, oberkiem, kulawym i lendrem oraz humorystycznymi dialogami. Publiczność bardzo entuzjastycznie reagowała na swawole jakie miały miejsce w głogowskiej karczmie. Na scenie prym wiodła Gospodyni i Karczmarka, które gościły co chwilę nowo pojawiających się w karczmie gości: handlarza Mośka, Ignaca ze swoją kapelą z Turska oraz dzieci poszukujących mięsopustnych łakoci.

W trakcie koncertu Głogowianie zaprezentowali suitę tańców kaszubskich: nenkę, kosedera, mareszkę kowala i widowiskowego dżeka w wykonaniu panów. Ostatnimi gośćmi, którzy pojawili się w karczmie byli cieszyńscy mieszczanie. Tańce z tego regionu wykonywane przez Zespół Tańca Ludowego Głogowianie cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem i żywiołową reakcją. Piękne, bogato zdobione stroje, wirujący w takt  melodii węgierskiego czardasza tancerze sprawili, że publiczność domagała się bisu. Na zakończenie koncertu przyszedł czas na życzenia. Na ręce kierownika zespołu pana Bernarda Podziemka  życzenia złożyli: pani Senator RP Ewa Matecka, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego pan Jerzy Szukalski,burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak, radne powiatu ostrowskiego Maria Tomaszewska i Katarzyna Spiżak, zaproszone delegacje  oraz zespoły ludowe.

 Oto fragment składanych życzeń:

      „ Dziś wielkie święto i mnóstwo gości,

         Mili panowie i miłe panie!

        10- lecie swej działalności

         Obchodzi zespół nasz –„Głogowianie”

 

      Tańczcie dla sławy raszkowskiej gminy

        Przez długie lata bez żadnych burz!

        Tego wam wszyscy szczerze życzymy,

        A już najbardziej ….”

     Zespół na zakończenie koncertu  podziękował osobom i instytucjom za wieloletnią współpracę i życzliwość, dzięki której mógł realizować swoje projekty i inicjatywy związane z rozwojem zespołu i promowaniem kultury ludowej Południowej Wielkopolski.